Mediáció (Közvetítés)
Írta: Gál Attila
- Kategória: Szolgáltatások
- Találat: 2550
- Nyomtatás
Mit jelent a közvetítés?
A mediátor (közvetítő) egy a vitában, konfliktusban nem érintett semleges harmadik fél, aki segít a feleknek vitás kérdésekben megállapodásra jutni. Ő vezeti a tárgyalást, ami a múlt eseményei, konfliktusai, sérelmei helyett a jelenlegi problémákra és azok jövőbeli megoldására irányítja a figyelmet.
A témákat a konfliktusban érintettek hozzák, a végső döntés is az övék. A tárgyalás írásbeli megállapodással végződik, és akkor jó, ha mindkét fél úgy érzi, hogy “elég jó” megállapodás született és nyertesként állhat fel az asztaltól.
A mediáció (a közvetítés) gyors, olcsó, és fájdalommentes megoldása a családi, a válási, a gyermekelhelyezési, a munkahelyi, gazdasági konfliktusoknak.
Európában pár évtizede újra felfedezték a mediáció ősi módszerét, és széles körben alkalmazzák különböző peres eljárások megelőzési szándékával. Angliában pl. jó 20 éve egységesen alkalmazott bírósági gyakorlat, hogy a gyors és hatékony megegyezés, illetőleg a peres eljárások időtartamának és költségének radikális csökkentése érdekében a feleket mediátorokhoz irányítják. A mediáció költsége az ügyvédi költségeknek nagyjából a felét teszik ki. Magyarországon civil szervezetek kezdték bevezetni az 1990-es években. Majd a közvetítői tevékenységről szóló 2002. évi LV. Törvény szabályozta jogilag a közvetítői tevékenység végzését a polgári jogviták bíróságon kívüli rendezésének elősegítése érdekében. Az új Polgári Törvénykönyv hazánkban is alkalmazhatóvá teszi a bíróságok számára válási, gyermekelhelyezési és tartásdíjjal kapcsolatos ügyekben a mediációt.
A közvetítés ez alapján egy olyan konfliktuskezelő módszer, melyet a legkülönfélébb problémák esetén bárki választhat, ha egy konfliktus elmérgesedik, a tárgyalások elakadnak vagy a felek közti kommunikáció akadályozott. A hosszadalmas bírósági eljárás helyett gyorsabb, olcsóbb megoldást kínál a mediáció. A közvetítői eljárás során képzett szakember segíti az érdekek tisztázását, a vitás kérdések megoldását. A folyamatot biztonságos légkör, teljes titoktartás és diszkréció jellemzi.
Milyen estekben érdemes mediátorhoz fordulni?
- családi problémák: kommunikáció helyreállítása, szülői-gyermek konfliktusok kezelése,
- párkapcsolati nehézségek: segítséget nyújt a feleknek, hogy rendezhessék az elrontott kapcsolataikat, áthidalhassák a házassági-, párkapcsolati kríziseiket.
- válási közvetítés: válóperes viták, évekig tartó elmérgesedő pereskedések helyett a párok gyorsan, és lehetőleg a legkisebb fájdalommal megállapodjanak a gyermekelhelyezési, vagyoni és kapcsolattartási kérdésekben.
- üzleti szerződésekből fakadó veszteségek, egyéb gazdasági, biztosítási, ingatlan ügyekben,
- lakóközösségek, szomszédok, egyesületek, szervezetek vitái esetén,
- kisebbségi: diszkriminációt érintő kérdésekben,
- iskolai: tanár-diák, tanár-szülő, szülő-gyerek konfliktusok;
A mediációt az Igazságügyi Minisztérium által vezetett közvetítői jegyzékben nyilvántartott szakember végezheti.
Nyilvántartási számom: 001557; Egyensúlyért Bt. nyilvántartási száma: 000469
Mit kell tennie, ha mediáción szeretne részt venni?
Ha mediációs szolgálatatást szeretne igénybe venni, kérem lépjen velem kapcsolatba telefonon vagy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. Tájékoztatom a mediáció menetéről és felvilágosítást nyújtok minden ezzel kapcsolatos, Önt érdeklő kérdésről.